وبلاگ

خطرناک ترین مواد شیمیایی در جهان

خطرناک ترین مواد شیمیایی در جهان

خطرناک ترین مواد شیمیایی در جهان چه موادی هستند؟ مواد شیمیایی به معنای واقعی کلمه به هر کجا که نگاه کنید وجود دارد. در حالی که اکثر آنها کاملاً بی ضرر یا حتی برای زندگی ضروری هستند، برخی می توانند به سرعت زندگی شما را به خطر بیندازند. هر ماده شیمیایی به شکل گاز، مایع یا جامد که پتانسیل ایجاد آسیب را داشته باشد، ماده شیمیایی خطرناک یا ماده شیمیایی پرخطر نامیده می شود. در ادامه با پاکان پلیمر جم چند نمونه از خطرناک ترین مواد شیمیایی در حهان را به شما عزیزان معرفی میکنیم تا آنها را بشناسید.

خطرناک ترین مواد شیمیایی در جهان

مواد شیمیایی بخش بسیار مهمی از زندگی انسان را تحت تاثیر قرار داده است. در واقع، هر ماده خوراکی و مصرفی در خانه ها لزوماً حاوی ماده شیمیایی در حداقل حالت ممکن است. شاید شنیدن این موضوع کمی ترسناک و نگران کننده باشد، اما باید گفت در هر صورت با صنعتی شدن عمومی زندگی، استفاده از مواد شیمیایی اجتناب ناپذیر است. 

برخی از این مواد در گریدهای صنعتی تولید می شوند که در محصولات غذایی استفاده نمی شوند، در حالی که برخی دیگر در گریدهای خوراکی تولید می شوند که معمولاً در صنایع غذایی استفاده می شوند. در این مقاله می خواهیم شما را با برخی از خطرناک ترین مواد شیمیایی در جهان آشنا کنیم. لمل قبل از آن میخواهیم بدانید ماده شیمیایی خطرناک چیست؟

خطرناک ترین مواد شیمیایی در جهان

موادی که ممکن است در زندگی روزمره خود برای اهداف مختلف استفاده کرده باشید. اما به خاطر داشته باشید که این ماده ممکن است خطرناک تر از آن چیزی باشد که فکر می کنید. به موادی که برای زندگی یک انسان بسیار زیانبار باشند و ویژگی های زیر را داشته باشد ماده شیمیایی خطرناک میگویند.این ویژگی ها شامل موارد زیر میباشد:

  • قابلیت اشتعال
  • قابلیت انفجار
  • خورنده بودن
  • سمی بودن
  • واکنش پذیری بالا

10 ماده شیمیایی خطرناک در جهان

مواد شیمیایی خطرناک می توانند اثرات مضری بر سلامت انسان و محیط زیست داشته باشند. در لیست زیر 10 ماده شیمیایی خطرناک ذکر شده است:

دیجوکسین

 عصاره گل نگشتانه همراه با دیگوکسین عملکرد قلب را بهبود می بخشد. پرستاری به نام چارلز کالن که به "فرشته مرگ" نیز معروف است، از داروی دیگوکسین برای کشتن بیش از 40 بیمار استفاده کرد.

هیدروژن پراکسید

غلظت پراکسید هیدروژن در قفسه حمام بین 3 تا 6 درصد است. در غلظت های بالاتر به عنوان سوخت موشک استفاده می شود. پراکسید هیدروژن بسیار فرار است و با کوچکترین غلظت آزمایشگاهی (بیش از 70٪) منفجر می شود. تروریست ها در متروی لندن در سال 2005 از پراکسید هیدروژن به عنوان ماده منفجره استفاده کردند و 52 نفر را کشتند.

 اتیلن گلایکول

اتیلن گلیکول جز خطرناک ترین مواد شیمیایی در جهان است. این ماده (اتیلن گلیکول) در ضدیخ خودروی شما نیز وجود دارد. ارزان است و بسیار ساده به نظر می رسد. سطح سمیت متوسطی دارد، اما طعم شیرین آن می‌تواند باعث زیاده روی در فرد شود و در نتیجه اتیلن گلیکول به ماده خطرناک‌تر اگزالیک اسید متابولیزه می‌شود.

این ماده را دور از دسترس حیوانات قرار دهید زیرا ممکن است آن را با منبع غذایی اشتباه بگیرند. اگر مقادیر زیادی اتیلن گلیکول مصرف شود، مرگ به آرامی رخ می دهد و اندام های بدن به طور سیستماتیک در عرض 72 ساعت از بین می روند. درمان با الکل خوراکی (اتیل الکل) است زیرا الکل برای جذب در بدن با اتیلن گلیکول رقابت می کند و از جذب آن جلوگیری می کند.

10 ماده شیمیایی خطرناک در جهان

 نیکوتین

این گیاه از خانواده شب بو است و 0.6 تا 3 درصد وزن سیگار را تشکیل می دهد. تماس با این مایع به صورت خالص باعث مرگ در کمتر از چند ساعت می شود، زیرا نیکوتین مستقیماً از طریق سلول های غشایی پوست و سر وارد خون می شود. سیگاری هایی که از چسب های نیکوتین استفاده می کنند به راحتی می توانند بیش از حد مصرف کنند و بمیرند.

 سدیم سیانید

سدیم سیانید یکی دیگر از خطرناک ترین مواد شیمیایی در جهان می باشد.این یک ماده شیمیایی رایج است، اما یک مرحله اشتباه باعث می شود بوی بادام را حس کنید و در کمتر از چند ثانیه بمیرید. سیانید به سیتوکروم c اکسیداز، یک پروتئین میتوکندری متصل می شود و از جذب اکسیژن توسط سلول جلوگیری می کند.

استریکنین

این ماده معمولاً به عنوان آفت کش علیه جوندگان و پرندگان استفاده می شود. اعتقاد بر این است که استریکنین به دلیل سهولت پنهان کردن بسیاری از شخصیت های تاریخی را کشته است. از جمله اسکندر کبیر و رابرت جانسون، عضو گروه بلوز

تابون

تابون یکی از اولین عوامل عصبی شناخته شده است. این ماده که به بوی میوه معروف است می تواند به صورت غبار در هر جایی اسپری شود و باعث تشنج و فلج شود. خود تابون خیلی کشنده نیست، اما موفقیت این ماده شیمیایی در جنگ منجر به ایجاد سموم خطرناک تری مانند ریسین و سومان شد. سربازان عراقی از تابون برای کشتن هزاران ایرانی در آخرین روزهای جنگ ایران و عراق استفاده کردند.

 وی ایکس

VX یکی از اولین سلاح های کشتار جمعی شیمیایی است که توسط محققان برای خرده فروشی به عنوان یک آفت کش در دهه 1950 توسعه یافت. خوشبختانه، احتمال تماس شما با VX بسیار کم است، زیرا تمام انبارهای آن در سراسر جهان از جمله انبار اصلی ایالات متحده در آنیستون، آلاباما تخریب شده است.

 باتراکوتوکسین

یکی دیگر از خطرناک ترین مواد شیمیایی در جهان باتراکوتوکسین است. این قوی ترین سم ناپپتیدی شناخته شده است. Batrachotoxin به دلیل استفاده از آن در دارت های سمی ساخته شده با استخراج سم از بدن قورباغه مشهور شد. قورباغه ها نیز این سم را مستقیماً در بدن خود تولید نمی کنند، بلکه آن را از طریق هضم پشه های مالاریا که می خورند به دست می آورند.

تترا کلرو دی بنزو-p-دیوکسین ۲،۳،۷و۸

آیا نام عامل پرتقالی را شنیده اید؟ این ماده به عنوان یک آلاینده در عامل پرتقالی که یک ماده خطرناک است استفاده می شود. عامل پرتقالی برای کشتن گیاهان در مناطق پرجمعیت ویتنام ساخته شد، اما باعث نقص مادرزادی در نوزادان و ضایعات پوستی شد.

در این مقاله 10 تا از خطرناک ترین مواد شیمیایی در جهان را معرفی کرده ایم. این در حالی است که رتبه اول در گروه سمی ترین مواد شیمیایی جهان به باتراکوتوکسین اختصاص دارد زیرا پادزهری برای آن وجود ندارد و کشنده ترین سم برای انسان محسوب می شود. جهت اطلاعات بیشتر میتوانید به وب سایت پاکان پلیمر جم مراجعه کنید و اطلاعات بیشتری را درباره مواد شیمیایی به دست آورید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *