وبلاگ

کاربرد استون در صنعت

کاربرد استون در صنعت

آشنایی با کاربرد استون در صنعت، دراین مقاله از پاکان پلیمر جم می خواهیم شما عزیزان را با کاربرد استون در صنعت آشنا کنیم. استون صنعتی که به عنوان استون ساده شناخته می شود، مایعی بی رنگ و فرار با بوی شیرین مشخص است. این ترکیب آلی با فرمول شیمیایی CO2(CH3) یکی از حلال‌ها و مواد شیمیایی پرکاربرد در صنایع مختلف می باشد به دلیل خواص حلال آلی و سایر خواص مطلوب استون درجه صنعتی خلوص کمتری نسبت به استون آزمایشگاهی دارد.در ادامه به بررسی کاربرد استون در صنعت می پردازیم.

کاربرد استون در صنعت

استون کاربرد های مختلفی در صنایع دارد که برای شما عزیزان در قسمت زیر قابل ذکر میباشد:

 • حلال

استون در درجه اول به عنوان حلال در بسیاری از کاربردهای صنعتی استفاده می شود. توانایی حل کردن بسیاری از ترکیبات آلی را دارد و برای استفاده در رنگ ها، پوشش ها، چسب ها، لاک ها و مواد شوینده مناسب است. قدرت حل کنندگی استون به ویژه در از بین بردن روغن ها، گریس ها، رزین ها و موم ها موثر است.

 • واسطه های شیمیایی

استون به عنوان یک واسطه مهم در تولید مواد شیمیایی مختلف عمل می کند. این ماده به عنوان پیش ماده در سنتز ترکیباتی مانند متیل متاکریلات (MMA)، بیسفنول-A (BPA) و مواد شیمیایی آلدول استفاده می شود که در ساخت پلاستیک، رزین، الیاف، پوشش ها و مواد دارویی استفاده می شود. شما میتوانید روی لینک کلیک کنید و کاربرد پلی اورتان در صنعت را نیز مطالعه کنید.

کاربرد استون در صنعت

کاربرد استون در صنعت

 

 • صنعت پلیمر

کاربرد استون در صنعت پلیمر بسیار گسترده است. استون نقش مهمی در صنعت پلیمر دارد. در تولید رزین های پلی استایرن، پلی کربنات و پلی اورتان استفاده می شود. استون می تواند پلیمرهای خاصی را حل کرده و اصلاح کند و به پردازش و فرمولاسیون آنها کمک کند.

 • پاکسازی و چربی زدایی

از دیگر کاربرد استون در صنعت می توان به چربی زدایی اشاره کرد. استون به دلیل خاصیت حلال قوی معمولاً به عنوان پاک کننده و چربی زدا در محیط های صنعتی استفاده می شود. به طور موثر روغن، گریس و سایر آلاینده ها را از سطوح و تجهیزات پاک می کند.

 • پاک کننده لاک ناخن

استون صنعتی یک عنصر کلیدی در بسیاری از لاک پاک کن ها به دلیل توانایی آن در حل کردن و پاک کردن سریع لاک ناخن است. همچنین در صنعت زیبایی برای تمیز کردن و آماده کردن ناخن ها قبل از استفاده از لاک ناخن یا تقویت کننده های مصنوعی استفاده می شود.توجه به این نکته ضروری است که استون صنعتی به دلیل خاصیت اشتعال پذیری باید با احتیاط مصرف شود. هنگام کار با استون برای اطمینان از جابجایی و استفاده ایمن، باید اقدامات احتیاطی مناسب، از جمله شیوه های تهویه و نگهداری کافی، رعایت شود.

 • داروها

استون در صنعت داروسازی برای اهداف مختلفی استفاده می شود. به عنوان یک حلال در فرمولاسیون دارویی عمل می کند و به حل شدن و ترکیب مواد فعال دارویی (API) و سایر اجزا کمک می کند. از استون در استخراج و تصفیه برخی داروها نیز استفاده می شود.

 • لوازم آرایشی و بهداشتی

استون گرید صنعتی در طیف گسترده ای از محصولات آرایشی و بهداشتی و مراقبت شخصی یافت می شود. در فرمولاسیون لاک ناخن، پاک کننده ناخن و درمان ناخن استفاده می شود. قدرت حل کنندگی استون به حل شدن و از بین بردن موثر لاک ناخن کمک می کند. همچنین در برخی از لوسیون ها، کرم ها و محصولات مراقبت از مو یافت می شود. برای خرید مواد اولیه پلیمری در تهران همراه ما باشید.

 • رنگ، پوشش و چسب

استون به طور گسترده در تولید رنگ، پوشش و چسب استفاده می شود. به عنوان یک حلال عمل می کند که به حل و پراکندگی رزین ها، پلیمرها و رنگدانه های مختلف کمک می کند. سرعت تبخیر سریع استون آن را برای فرمولاسیون هایی که نیاز به خشک شدن سریع دارند ارزشمند می کند.

 • خودرو و هوافضا

صنایع خودروسازی و هوافضا از استون برای کاربردهای مختلف استفاده می کنند. به عنوان یک حلال برای تمیز کردن و چربی زدایی قطعات و تجهیزات خودرو استفاده می شود. استون می تواند به طور موثر روغن ها، گریس ها و آلاینده ها را از اجزای موتور، سطوح فلزی و ابزار حذف کند.

 • تولید الکترونیک و نیمه هادی ها

استون در صنایع الکترونیک و نیمه هادی ها نقش دارد. برای تمیز کردن و چربی زدایی قطعات الکترونیکی، بردهای مدار و سایر تجهیزات حساس استفاده می شود. توانایی استون در حذف باقی مانده های شار و آلاینده ها، آن را در فرآیند تولید ارزشمند می کند.

 • منسوجات و الیاف

استون در صنعت نساجی و الیاف برای اهداف مختلف استفاده می شود. به عنوان یک حلال در فرآیندهای رنگرزی و چاپ استفاده می شود و به پراکندگی و کاربرد رنگ ها و رنگدانه ها کمک می کند. استون همچنین می تواند برای تمیز کردن و چربی زدایی ماشین آلات و تجهیزات نساجی استفاده شود.

 • لاستیک و پلاستیک

استون در صنعت لاستیک و پلاستیک استفاده می شود. به عنوان یک حلال برای حل و پردازش برخی از ترکیبات لاستیکی و مواد ترموپلاستیک استفاده می شود. قدرت پرداخت استون به فرمولاسیون و اصلاح محصولات لاستیکی و پلاستیکی کمک می کند.

 • نظافت و نگهداری

استون در کاربردهای کلی نظافت و نگهداری در محیط های تجاری و صنعتی استفاده می شود. می توان از آن برای چربی زدایی و از بین بردن لکه های سرسخت از سطوح، تجهیزات و ماشین آلات استفاده کرد.

اینها تنها چند نمونه از صنایعی است که در آنها از استون صنعتی استفاده می شود. تطبیق پذیری آن به عنوان یک حلال و توانایی آن در حل کردن مواد مختلف، آن را به یک ماده شیمیایی ارزشمند در بسیاری از بخش ها تبدیل کرده است به طور کلی، استون صنعتی یک ماده شیمیایی همه کاره با کاربردهای گسترده به عنوان حلال، واسطه شیمیایی، پاک کننده و چربی زدا در صنایعی مانند داروسازی، پلیمرها و لوازم آرایشی است. پاکان پلیمر جم در این مقاله قصد معرفی استون و کاربرد استون در صنعت را به شما عزیزان داشت.برای اطلاعات بیشتر میتوانید با ما تماس بگیرید و یا به وب سایت پاکان پلیمر جم مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *