وبلاگ

کفپوش پلی اورتان چیست؟

کفپوش پلی اورتان چیست؟

کفپوش پلی اورتان چیست؟ این کفپوش چه کاربردی دارد؟ سیستم کفپوش پلی اورتان جمله مواردی است که هم از نظر مسائل اقتصادی و قیمت کفپوش و هم از نظر محافظت و زیبایی در بین مردم و صاحبان سالن های مختلف رواج پیدا کرده است. در واقع یکی از کاربردهای اصلی رزین های پلی اورتان مربوط به  ساخت کفپوش ها است که به کفپوش پلی یورتان صنعتی معروف است. حال میتوانید با این قسمت از پاکان پلیمر جم همراه باشید تا نگاهی دقیق به این محصول داشته باشیم و اطلاعات موثقی در مورد کفپوش پلی اورتان به دست آورید.

کفپوش پلی اورتان چیست؟

کفپوش پلی اورتان گروهی از پلیمرهای مهندسی است که عمدتاً در تولید فوم و پوشش های صنعتی استفاده می شود. خواص منحصر به فرد پلی اورتان باعث استفاده گسترده از آن در زمینه کفپوش ها شده است. کفپوش پلی اورتان یک کفپوش دو جزئی است که خواص متفاوتی نسبت به سایر انواع کفپوش دارد و این نوع کفپوش پلی اورتان فاقد حلال می باشد. جالب است بدانید که پوشش های پلی اورتان به دلیل چسبندگی خوب به سطوح مختلف بتنی، فلزی و چوبی جایگاه مناسبی در زمینه ساخت کفپوش پیدا کرده اند.

کاربرد کفپوش پلی اورتان

  • مناسب برای پوشش کارگاه ها و کارخانه ها.
  • این یک گزینه عالی برای پوشش سطوح در معرض ضربه های سنگین است.
  • مناسب برای کف سالن بدنسازی
  • مناسب برای انبارها
  • قابل استفاده در طبقه بیمارستان و درمانگاه.
  • می توان از آن در سازه های تحت تنش استفاده کرد.
  • مناسب برای کف مراکز خرید و مغازه ها.
  • مناسب برای پارکینگ ها و منازل عمومی

کفپوش های پلی اورتان به راحتی تمیز می شوند و هزینه های نگهداری بسیار پایینی دارند. یک سیستم کفپوش پلی اورتان مشابه کفپوش اپوکسی صنعتی از سه لایه اصلی شامل یک آستر، یک لایه میانی و یک لایه نهایی یا پوشش پلی اورتان تشکیل شده است. 

انواع کفپوش پلی اورتان

کفپوش پلی اورتان ورزشی: یکی از مهمترین کاربردهای کفپوش پلی اورتان استاده ان ها در سالن های بدنسازی می باشد. با توجه به اینکه کفپوش پلی اورتان انعطاف پذیری خوبی دارد و همچنین مقاومت خوبی در برابر ضربه دارد، گزینه مناسبی برای کفپوش سالن بدنسازی است زیرا با گذشت زمان خاصیت خود را از دست نمی دهد.

کفپوش پلی اورتان صنعتی: کفپوش پلی اورتان نیز گزینه بسیار مناسبی برای فضاهای صنعتی است; زیرا این کفپوش ها مقاومت خوبی در برابر مواد خطرناک صنعتی و مواد شیمیایی دارند. از کاربردهای این نوع پوشش می توان به سطوح لوله اشاره کرد. دوام خوب و سهولت کاربرد آن باعث می شود این محصول بر روی سطوح لوله استفاده شود.

کفپوش پلی اورتان ضد جرقه: جالب است بدانید که به طور کلی کفپوش های پلی اورتان بدون جرقه رسانا هستند. این نوع پلی اورتان با عبور جریان الکتریسیته ساکن از درون خود جلوگیری می کند. بنابراین می توان از این نوع پلی اورتان در مکان هایی استفاده کرد که جرقه آسیب های جبران ناپذیری به همراه نداشته باشد (مثلاً انبارهای مهمات و محل نگهداری مواد منفجره).

کفپوش پلی اورتان ضد خش: این نوع پلی اورتان ها را می توان در کاربردهایی استفاده کرد که خراشیدگی برای کاربر مهم است. لازم به ذکر است که کفپوش پلی اورتان تابع مقررات و استانداردهای خاصی است و این محصولات باید آزمایشات فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی خود را بگذرانند.

کفپوش پلی اورتان ضد باکتری: کفپوش آنتی باکتریال که به آن کفپوش بهداشتی یا کفپوش بیمارستانی نیز می گویند، یک تکه، بدون درز و کاملاً صاف است، بنابراین به محل رشد باکتری ها و میکروب ها تبدیل نمی شود. قابل شستشو و مقاوم در برابر مواد شیمیایی است و در رنگ های مختلف نیز قابل اجراست. به دلیل مقاومت بالا، بهترین گزینه برای مناطق پرتردد است. کفپوش های آنتی باکتریال معمولاً به عنوان کفپوش در بیمارستان ها به ویژه اتاق های عمل، کفپوش در صنایع غذایی، کفپوش در صنایع داروسازی، کفپوش در کشتارگاه ها و کفپوش در صنایع بهداشتی استفاده می شود.

کفپوش پلی اورتان پارکینگ: کفپوش پلی اورتان پارکینگ روی تمامی سطوح اعم از بتنی، فلزی، موزاییک، آسفالت، چوب، سنگ و ... قابل استفاده است و به دلیل سبکی وزن سازه سایر هزینه ها را نسبت به سطوح دیگر کاهش می دهد.. پوشش پارکینگ پلی اورتان مناسب ترین گزینه برای پوشش کف پارکینگ ساختمان های مسکونی، پارکینگ های عمومی و چند طبقه، رمپ  و روکش مجدد پارکینگ های قدیمی می باشد. سهولت در نظافت، نگهداری و تعمیر ساده و ارزان و عمر حداقل 20 سال از دیگر مزایای کفپوش پارکینگ پلی اورتان می باشد.

کفپوش پلی اورتان سه بعدی: به طور کلی، یک طبقه سه بعدی می تواند فضای داخلی را متنوع کند و بیننده را برای چند لحظه شگفت زده کند. طبقات سه بعدی از تصاویر زاویه دار (پرسپکتیو) و چندین لایه شفاف برای ایجاد حس تصاویر سه بعدی استفاده می کنند. مقاوم در برابر سایش، ضد خش و ضد لغزش. قابل شستشو و مقاوم در برابر مواد شوینده. کفپوش سه بعدی بهترین کفپوش برای حمام و آشپزخانه است، اما با خلاقیت بیشتر می توان از آن در اتاق های دیگر و حتی روی دیوارها استفاده کرد. عمر طولانی و هزینه نگهداری و تعمیرات پایینی دارد. همچنین عایق حرارت و صدا بوده و از نفوذ آب جلوگیری می کند.

کفپوش پلی اورتان چیست؟

کفپوش پلی اورتان چیست؟

مزایای کفپوش پلی اورتان

مقاومت در برابر نور و تخریب ناپذیری کفپوش پلی اورتان

وقتی صحبت از مقاومت نوری کفپوش های پلی اورتان می شود، باید دو دسته را از هم تفکیک کنیم. منظور از مقاومت نوری کفپوش پلی اورتان عدم تخریب آن در اثر نور خورشید است. همانطور که می دانیم ساختار رزین اپوکسی در مواجهه با نور خورشید آسیب می بیند و این فرآیند به صورت گچ زدن اتفاق می افتد و ای مورد یکی از عیب های پلی اورتان می باشد.

کفپوش پلی اورتان مقاوم در برابر سایش

کفپوش های پلی اورتان به لطف ساختار اورتانی خود مقاومت سایشی بالایی دارند که البته تا حد زیادی به سختی پوشش کف بستگی دارد. به این معنی که اگر با تغییر ساختار پوشش پلی اورتان پلی ال، کف نرمی را که معمولاً برای ورزش استفاده می شود به دست آوریم، در این حالت مقاومت سایشی چندان بالا نیست، اما بسته به نوع کاربرد ورزشی، دچار سایش می شود.

 انعطاف پذیری و عدم شکنندگی کفپوش پلی اورتان

همانطور که در بالا ذکر شد، به طور کلی، کفپوش پلی اورتان به اندازه اپوکسی شکننده نیست. همچنین توجه به این نکته بسیار ضروری و مهم است که سختی کفپوش های پلی اورتان صنعتی نباید خیلی کم باشد زیرا باعث کاهش مقاومت سایشی می شود. لازم به ذکر است که این نوع کفپوش پلی اورتان در کارگاه های صنعتی و یا پارکینگ ها مطلوب نیست.

قیمت مناسب همراه با رعایت قوانین زیست محیطی

یکی از ویژگی های متمایز کفپوش های پلی اورتان تضمین سلامت در هنگام نصب و بهره برداری و همچنین رعایت قوانین سختگیرانه سازمان های مختلف محیط زیست در سراسر جهان می باشد. کفپوش پلی اورتان مناسب ترین، ارزان ترین و کم هزینه ترین کفپوش برای رفع نیازهای صنایع مختلف از نظر رعایت حفظ محیط زیست می باشد. در دهه های اخیر استفاده از کفپوش پلی اورتان به دلیل کاهش قیمت آن نسبت به سال های گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

حال که در این مقاله با ما همراه بودید ، هدف ما در این مقاله این بود که شما را با کفپوش پلی اورتان و مزایای استفاده از آن آشنا کنیم. امیدواریم برای شما عزیزان مفید واقع شود. در پایان از همکاری شما با پاکان پلیمر جم ممنون هستیم و شما عزیزان برای اطلاعات بیشتر میتوانید به وب سایت ما مراجعه کنید و جهت مشاوره تلفنی با شماره تماس های ما که در سایت درج شده است تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *